جهت تعمیر چیلرهای اسکرو با ما تماس بگیرید.

 

چیلرهای اسکرو

 

بسیاری از اجزا تشکیل دهنده چیلرهای مارپیچی(اسکرو) مشابه اجزای دیگر چیلرهاست.

چیلر اسکرو

 

در این چیلرها گاز درون کمپرسور فشرده شده و فشار و حرارت بالاتری پیدا می­کند. این گاز پرفشار و دما بالا وارد کندانسور شده و در آنجا دمای گاز کاهش می­یابد. با کاهش دمای گاز، گاز تبدیل به مایع شده و به سمت شیر انبساط هدایت می­شود. شیر انبساط با کنترل جریان مبرد، باعث ایجاد اختلاف فشار بین کندانسور و اواپراتور می­شود. با گذر مبرد مایع از شیر انبساط و ورود به اواپراتور، با کاهش شدید فشار، مقداری از مایع تبخیر شده و دمای تبخیر را از آب جاری در لوله­ های اواپراتور دریافت می­کند. مایع باقی مانده نیز بر روی لوله ­ها جاری شده و با جذب گرمای آب، تبدیل به بخار می­شود. به این ترتیب دمای آب جریان یافته در اواپراتور کاهش می­یابد. گاز مبرد حاصل در این مرحله به سمت مکش کمپرسور رفته و سیکل قبلی مجددا تکرار می­شود.

 دیاگرام چیلر اسکرو

 دیاگرام ساده چیلر اسکرو

 

 

 

کمپرسور:

چیلر تراکمی برای به انجام رساندن فرآیند تراکم از دو عدد روتور مارپیچی استفاده می­کند. 

روتورها با تلرانس و فاصله بسیار کم، داخل یک محفظه جاسازی و فیت شده ­اند. روتور نری توسط موتور به چرخش درمی­ آید. گوشواره ­ای­ های روتور نر در روتور مادگی درگیر شده و آن را به حرکت درآورده، باعث می­شود دو روتور در جهت عکس یکدیگر به چرخش درآیند.

 

 

 

 

بخار مبرد از طریق دهانه مکش وارد محفظه کمپرسور می­شود. با وارد شدن بخار مبرد به فضای بین دو مارپیچ، همزمان با چرخش مارپیچ، بخار محبوس شده به سمت خروجی حرکت می­کند و در نهایت از طریق دهانه تخلیه از مارپیچ خارج می­ شود. با ادامه این روند، فشار در سمت خروجی افزایش می­ یابد.

 

 

 

جداساز روغن:

روغن به همراه بخار مبرد خروجی، از کمپرسور خارج می­شود. روغن توسط جداکننده ­ی روغن از مبرد خارج شده از کمپرسور گرفته می­شود. در جدا کننده به دلیل شکل خاص آن، روغن به صورت گریز از مرکز از مبرد جدا شده و به دیواره­ ی جداکننده می­ چسبد و به کف سیلندر جدا کننده می ریزد. روغن انباشته شده از کف سیلند تخلیه شده و به کارتل روغن می ریزد. برای اطمینان از روغن­کاری مناسب و به حداقل رساندن چگالش مبرد درون کارتل، کارتل روغن حرارت داده می­شود.  وظیفه روغن در این کمپرسورها روان کاری و خنک کاری بیرینگ­ ها و همچنین تزریق روغن به روتور جهت روان کاری و سیل کردن مبرد است.

 

 

  جداساز روغن چیلر اسکرو

 

کندانسور:

بخار فشار بالای مبرد که در مرحله جداسازی روغن، از وجود ذرات روغن پاکسازی شده است، وارد کندانسور می­شود. در یک کندانسور خنک شونده با آب، آب به داخل لول ه­های کندانسور جریان می­ یابد درون پوسته کندانسور و در اطراف لوله­ های آن، بخار مبرد پراکنده می­شود. وجود تعدادی صفحات با چینش خاص باعث توزیع یکنواخت بخار مبرد درون کندانسور می­شود. با انتقال حرارت مبرد فشار بالای داغ به آب درون لوله­ ها، مبرد بر روی لوله­ ها کندانس شده و با سمت کف کندانسور جاری می­شود. حالا مبرد مایع، کندانسور را از طریق خط مایع به سمت شیر انبساط ترک می­کند.

در کندانسور خنک شونده با هوا (کندانسور هوایی)، از لوله­ های فین دار و فن­ های پروانه ­ای استفاده می­شود. با جریان یافتن گاز مبرد در لوله ­های کندانسور هوایی، اانتقال حرارت بخار مبرد به هوای خنک­ تر بیرون صورت گرفته و بخار مبرد درون لوله­ ها به مایع تبدیل می­گردد. مبرد کندانس شده از طریق خط مایع به سمت دستگاه انبساط انتقال می­ یابد.

  

 

 چیلر اسکرو کندانسور هوایی

 

 

 

 یک نمونه چیلر اسکرو کندانسور هوایی

 

 

دستگاه­ های انبساط:

شیر انبساط (وسیله انبساط  دستگاه انبساط) برای حفظ اختلاف فشار بین قسمت پر فشار و کم فشار مورد استفاده قرار می­گیرد. با ورود مایع مبرد به درون اواپراتور پس از عبور از شیر انبساط، به دلیل کاهش ناگهانی فشار، مبرد با جذب گرما تبخیر یا فلش می­شود.

در چیلرهای جدید، از شیر انبساط الکترونیکی استفاده می­شود.

نوع دیگری از شیرهای انبساط، صفخات اریفیس هستند. اریفیس صفحه ­ای است که درون لوله و در مسیر خط مایع نصب می­شود.روی اریفیس سوراخ ­هایی وجود دارد که باعث کاهش جریان عبور مبرد شده و اختلاف فشار لازم را تامین می­کند.

 

 

 شیر انبساط چیلر                      

 

چند نمونه دستگاه انبساط (شیر انبساط)

 

جداساز مایع/بخار

مخلوط مایع و بخار مبرد که شیر انبساط را ترک می­کند،  وارد جداساز مایع/بخار می­شود. در جداساز، بخار از بالای مخزن مستقیماً به مکش کمپرسور هدایت می­شود و مایع نیز به اواپراتور سرازیر می­شود. با حذف مخلوط بخار مبرد قبل از ورود به اواپراتور، فرآیند تبخیر بهبود می­یابد.

 

اواپراتور:

در اواپراتور، مایع مبرد خنک و کم فشار وارد سیستم توزیع داخل پوسته اواپراتور شده و به طور یکنواخت روی لوله ­ها توزیع می­شودو گرمای آبی که درون لوله ­ها جریان دارد را به خود جذب کرده و تبدیل به بخار می­شود. این بخار نیز به سمت مکش کمپرسور کشیده می­شود.

نوع دیگری از اواپراتور نیز وجود دارد که در آن مبرد داخل لوله­ ها جریان می­یابد و داخل محفظه اواپراتور و اطراف لوله ­ها با آب پر می­شود. این گونه اواپراتورها ساخت راحت تری دارند و البته کارایی آنها نیز کمتر است.

 

 

 

 

 چیلر اسکرو، چیلر تراکمی، تعمیر چیلر اسکرو، آشنایی با چیلر اسکرو، آموزش چیلر اسکرو، طرز کار چیلر اسکرو، چیلر اسکرو چیست ، تعمیر چیلر اسکرو

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش کمپرسور آموزش آموزش چیلر آشنایی با چیلر اسکرو