یکی از مسائل موجود در زمان انتخاب چیلر، تصمیم گیری در استفاده از چیلر با کندانسور هوایی و یا کندانسور آبی است. در زیر بررسی مختصری بدون وارد شدن به مسائل تخصصی در این مورد خواهیم داشت.

مزیت عمده چیلرهای خنک شونده با هوا یا در اصطلاح، کندانسور هوایی، حذف برج خنک کننده است. با حذف برج خنک کننده آبی، نگرانی­ ها در خصوص تصفیه آب، در دسترس بودن دائم آب جبرانی، تعمیرات و نگهداری مکانیکی برج خنک کننده، حفاظت در برابر سرما و همچنین تمیز کردن و شستشوی لوله های قسمت کندانسور چیلر از بین خواهد رفت. یکی دریگر از مزایای چیلر خنک شونده با هوا، تحویل آن به صورت سیستم پیش ساخته یا اصطلاحاً به صورت پکیج است. در نتیجه زمان نصب کاهش یافته و قابلیت اطمینان سیستم نیز بالاتر می رود. با نصب سیستم به صورت کندانسور هوایی، لوله­ کشی کندانسور به برج خنک کننده نیز حذف خواهد شد. اما ممکن است لوله کشی آب ساختمان مقداری افزایش یابد. چیلرهای خنک شونده با هوا غالباً برای ساختمان هایی مورد استفاده می گیرد که در طول کل سال نیاز به سرمایش دارند و این سرمایش را نمیتوان با یک اکونومایزر سمت-هوا تامین کرد.کندانسورهای خنک شونده با هوا توانایی کار در شرایط آب و هوایی پایین تر از نقطه انجماد آب را دارند. در این ظرایط آب و هوایی، کندانسورهای آبی نیاز به تمهیدات خاصی جهت کارکرد ایمن دارند. دو نمونه کندانسور هوایی را در زیر می بینید. به عنوان مثال در نمونه بالایی، سایر تجهیزات چیلر قابلیت نصب در زیر کندانسور را داشته و می تواند به صورت یک پکیج ارائه شود.

 

کندانسور هوایی چیلر تراکمی

 

 

کندانسور هوایی چیلر تراکمی

 

 

چیلرهای خنک شونده با آب، معمولاً بازدهی انرژی بالاتری دارند. این بازدهی بالاتر در شرایط بار جزئی ممکن است کاهش یابد. چیلرهای خنک شونده با آب ، معمولاً عمر بالاتری نسبت به چیلرهای خنک شونده با هوا دارند. یک دلیل این موضوع، نصب چیلرهای کندانسور هوایی در فضای آزاد است. معمولاً عمر چیلرهای با کندانسور هوایی، حدود 15 سال و چیلر با کندانسور آبی حدود 20 تا 25 سال برآورد می شود. کندانسورهای آبی همان برج های خنک کننده در چیلرهای جذبی هستند که انواع مختلفی از نظر شکل و طراحی و موارد مورد استفاده دارند.

 

یک نمونه برج خنک کننده

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش چیلر تراکمی آموزش آموزش چیلر تفاوت کندانسور هوایی با کندانسور آبی(چیلر خنک شونده با آب)