برگشت مبرد مایع  به کمپرسور در چیلرهای تراکمی (Slugging) - قسمت 1

 

منظور از برگشت مبرد مایع به کمپرسور، ورود مبرد مایع به خط مکش کمپرسور می باشد که باعث ایجاد خسارات سنگینی در سیستم می شود.

 

آسیب وارد شده به دلیل برگشت مایع مبرد

 

 تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی،  تعمیر چیلر تراکمی

 


یکی از دلایل اصلی برگشت مبرد مایع
  به کمپرسور، عدم تبادل حرارت مناسب در اواپراتور سیستم است. در سیستم های با کویل DX، در صورت صوخت الکتروموتور فن و یا هرگونه ایراد در سیستم دمنده، با کاهش حجم هوای عبوری از کویل، تبادل دما کاهش یافته و مقداری از مبرد به صورت مایع در خروجی ظاهر خواهد شد.

و یا به عنوان مثال، در صورتی که پمپ سیرکولاسیون اواپراتور به هر دلیلی از کار بیفتد و فلوسوئیچ مسیر اواپراتور چیلر جامپر شده باشد (از مدار خارج شده باشد)،  در اواپراتور تبادل دما صورت نگرفته و مبرد تزریق شده به صورت مایع از اواپراتور خارج می شود.( در صورت از کار افتادن پمپ سیرکولاسیون اواپراتور و خاموش نشدن دستگاه، خسارات سنگین دیگری نیز به سیستم وارد خواهد شد که بعداً به آن خواهیم پرداخت)

دلیل دیگر، می تواند انتخاب نامناسب سوزن شیر انبساط باشد. در این حالت، هنگامی که بار حرارتی بر روی اواپراتور اعمال می شود، شیر انبساطی به صورت ناگهانی باز شده و مقدار زیادی مبرد به سیستم تزریق می شود. این مقدار مبرد به توانایی تبخیر به صورت کامل را نداشته و مبرد مایع به کمپرسور باز خواهد گشت.

یکی دیگر از دلایل بازگشت مایع به کمپرسور، سرد شدن بیش از حد کندانسور می باشد. در این صورت مایع خروجی از کندانسور، بسیار سد شده (ساب کول) و در ساعاتی که بار حرارتی سیستم کاهش می یابد، ممکن است با کاهش تبادل دما، در خروجی اواپراتور مایع داشته باشیم.

در صورت عدم تنظیم مناسب سوپر هیت نیز احتمال برگشت مبرد مایع به کمپرسور وجود دارد.

از دلایل دیگر، پمپ نشدن مناسب سیستم در زمان خاموشی است که باعث جمع شدن مقداری مبرد مایع در اواپراتور شده و ممکن است این مایع توسط کمپرسور کشده شود.

شارژ شدن بیش از اندازه مبرد نیز یکی دیگر از دلایل برگشت مایع به کمپرسور است.

 

 

 در صورت مکش این مایع به کمپرسور، خسارات سنگینی به کمپرسور وارد خواهد شد. مایع وارد شده به کمپرسور، بر خلاف بخار مبرد، غیر قابل تراکم بوده و در مرحله تراکم کمپرسور، فشار بسیار بالایی در سیلندر ایجاد می شود. این فشار می تواند باعث شکستن سوپاپ ها و شاتون، آسیب به سرسیلند و حتی در موارد شدیدتر، باعث شکستن میل لنگ شود که تعمیر کمپرسور بسیار هزینه بر خواهد بود.

 

 نکاتی برای جلوگیری از برگشت مایع به کمپرسور وجود دارد که به برخی از آنها اشاره میکنم:

-         شیر انبساط باید ظرفیت متناسب با سیستم و از نوع مناسب انتخاب شود.

-         برای خاموش کردن سیستم، حتماً پمپ داون به صورت کامل صورت گیرد.

-         در ساکشن کمپرسور از تله مایع استفاده شود.

-         به هیچ وجه فلو سوییچ اواپراتور و یا پرشر سوئیچ هوا جامپر نشود.

-         و ...

 

 جهت عیب ­یابی برگشت مایع در چیلر و تعمیر کمپرسور با ما تماس بگیرید.

 

  

تصاویر برخی آسیب های وارد شده به کمپرسورها در اثر برگشت مایع

 

آسیب برگشت مایع به کمپرسور

 

 

 تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی،  تعمیر چیلر تراکمی

 


آسیب برگشت مایع به کمپرسوربرگشت مبرد مایع  به کمپرسور چیلر تراکمی، تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی،  تعمیر چیلر تراکمی، سوپاپ کمپرسور تراکمی، Compressor slugging

 

سوختن موتور کمپرسور، خراب شدن کمپرسور، برگشت مایع به کمپرسور، Compressor slugging ، دلایل برگشت مایع به کمپرسور

 

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی،  تعمیر چیلر تراکمی

 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش چیلر تراکمی آموزش آموزش چیلر برگشت مایع مبرد به کمپرسور