نکات طراحی موتورخانه قسمت اول

 

-    موتورخانه فضایی است که دیگ ها، چیلر ها، پمپ های آب گرم مصرفی و سایر پمپ ها، سختی گیر، لوله ها، تابلو های برق، پمپ های اطفاء حریق و ... را در بر می گیرد.

-    مساحت موتورخانه، حدود 4% تا 9% سطح کل زیربنا می باشد. ارتفاع موتورخانه در هیچ حالتی نباید کمتر از 240 سانتی متر باشد. باید در قسمت جلو و عقب دیگ و چیلر، به اندازه طول آن فاصله با دیوار و سایر دستگاه ها در نظر گرفته شود. حداقل حجم محل نصب دیگ ها باید 16 برابر حجم دیگ باشد.

-    موتورخانه بایستی تعویض هوای مناسبی داشته باشد. بدین منظور، 10 CFM هوای تازه برای احتراق و ونتیلاسیون برای هر اسب بخار دیگ (33450 BTU/H) در نظر می گیرند. البته در مبحث 14 مقررات ملی ساختمان آمده است که اگر تامین هوا به صورت مکانیکی باشد بایستی به ازای هر2400 BTU/H ظرفیت حرارتی دستگاه یک فوت مکعب بر دقیقه (1CFM) هوای احتراق در نظر گرفت.

-    برای تامین هوای احتراق به صورت مکانیکی،  بایستی از فن های دمنده استفاده شود زیرا فشاد داخل موتورخانه باید مثبت باشد.

-    درب موتورخانه بایستی امکان جابجایی بزرگترین قطعات و دستگاه های داخل موتورخانه را بدهد و در هر صورت ابعاد آن کمتر از 2 متر در 1 متر نباشد. درب موتورخانه بایستی مقاوم در برابر آتش سوزی و رو به بیرون باز شو باشد.

-    بهتر است دیوارهای موتورخانه از بتن و کف آن از بتن مسلح باشد. علاوه بر این دیوارها عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی باشند و جداره ها شامل کف، سقف، دیوار، پنجره و درب ها باید در مفابل آتش حداقل به مدت یک ساعت مقاوم باشند. سقف موتورخانه در هر مورد و موقعیتی باید دارای ساختاری با حداقل 2 ساعت مقاومت در مقابل آتش سوزی باشد.

-    هیچ گونه ترکیب و تصرفی در فضای موتورخانه مجاز نمی باشد. فضای موتورخانه تحت هیچ عنوانی نباید برای منظورهای دیگر از جمله انباری، پارکینگ، نگهداری سوخت و ... استفاده شود.

-    تمامی دستگاه هایی که کف زمین نصب می شوند، بایستی روی یک فوندانسیون مناسب به ارتفاع حداق 8 سانتی متر و ترجیحاً بیش از 10 سانتی متر مستقر شوند.

-    اتاقی که در آن دستگاه های مکانیکی نصب می شوند بایستی روشنایی دائمی داشته باشد. کلید این روشنایی باید در محل ورود به اتاق و نیز نردیک به محل دسترسی به دستگاه ها نزدیک باشد.

-    موتورخانه در طبقات -2 و پائین تر مجاز نمی باشد. موتورخانه در داخل بنا فقط باید در طبقه همکف و یا یک طبقه پائین تر از آن ( زیر زمین اول )اجرا شوند. همچنین فضاهای مناسب جهت حمل و نقل دستگاه ها بدون تخریب باید پیش بینی شده باشد.

-        محل نصب چیلرها باید از محل نصب دیگ ها ( بویلر روم) جدا باشد، مگر آنکه چیلرها جذبی باشند.

-    کف موتورخانه باید کفشوی داشته باشد و سیستم انتقال فاضلاب آن به صورت ثقلی باشد. همچنین باید سیستم اطفاء حریق مناسب برای آن در نظر گرفته شود.

-    موقعیت موتورخانه باید حتی الامکان نسبت به ساختمان مرکزیت داشته باشد تا هم طول لوله کشی ها و هم افت فشار سیستم لوله کشی و متعاقب آن توان مصرفی پمپ ها کاهش یابد.

-    موتورخانه ساختمان های عمومی و مجتمع های مسکونی با بیش از 10 واحد آپارتمانی  باید به آشکار ساز نشت گاز خام مجهز باشند. این آشکار ساز باید به صورت آژیر صوتی و تصویری نشت گاز خام را اعلام نماید. البته نصب این آشکار ساز برای تمامی موتورخانه های گاز سوز پیشنهاد می گردد.در صورتی که در یک موتورخانه بیش از یک دیگ نصب می شود و از یک دودکش مشترک برای آن ها استفاده می شود باید جهت جلوگیری از ورود دود دیگ های روشن به درون دیگ های خاموش، روی دودکش ها دمپر نصب شود.

-    در موتورخانه های بزرگ که ممکن است انواع لوله ها ( آب گرم، بخار، آب سرد، آب برج، هوای فشرده، اطفاء حریق و ...) اجرا شده باشد، باید جهت سرعت ردیابی و شناسایی آن ها مطابق استاندارد BS1710 لوله ها را با کد رنگ مربوطه رنگ آمیزی کرد.

-    فضای مناسب جهت سرویس دستگاه ها در نظر گرفته شود، تمامی شیر ها و تجهیزات باید در دسترس یا قابل دسترسی باشند. بهتر است شیر ها در ارتفاع حدود 120 تا 150 سانتی متری کف نصب شوند. اگر ارتفاع نصب بالا بود، باید به وسیله زنجیر باز و بسته شوند.

-        تعویض هوای موتورخانه باید حداقل 10 بار در ساعت باشد.

-    حداقل شدت روشنایی بر حسب لوکس باید 150 باشد ولی مقدار توصیه شده 200 لوکس است. حداقل شدت روشنایی موتورخانه در محل کار 200 لوکس ولی مقدار توصیه شده 300 لوکس است.

 

جهت طراحی، اجرا و نگهداری موتورخانه با ما تماس بگیرید.

 

طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ، طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ،طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ،طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ، طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ،طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه ،طراحی موتورخانه ، ساخت موتورخانه، اجرای موتورخانه، نگهداری موتورخانه، استاندارد موتورخانه، نصب موتورخانه

 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش تاسیسات آموزش آموزش تاسیسات نکات طراحی موتورخانه 1